ساعات کاری: ‌8 صبح تا 5 – نشانی: تهران، سعادت آباد، بلوار پاکنژاد شمالی، بالاتر از چهار راه سرو، نبش کوچه سپیدار، پلاک27، زنگ3، طبقه2 – تلفن: 88887043-021

پایداری سازی توسط اجرای شمع‌های درجا

در این روش پایدارسازی گود، در پیرامون زمینی که قرار است گودبرداری شود در فواصل معینی از هم، شمع‌هایی را اجرا می­کنیم. این شمع­ها می­توانند از انواع مختلف مصالح سازه­ای نظیر فولاد، بتن و چوب باشند. همچنین شمع­های بتنی را می­توان به صورت پیش­ساخته یا درجا اجرا کرد. در این روش، شمع­ها فشار جانبی خاک را به صورت تیرهای یک سر گیردار تحمل می­کنند. طول گیرداری لازم در انتهای شمع­ها چیزی در حدود 3/0 ارتفاع گود است. در این روش پایدارسازی گود و اجرای سازه نگهبان، پس از اجرای شمع­ها، می­توان عملیات گودبرداری را اجرا کرد. در صورت لزوم باید شمع‌ها را در امتداد دیواره­ی گود مهاربندی کرد. روش اجرای شمع که از روش‌های متداول در پایدارسازی گود و اجرای سازه نگهبان جهت حفاظت جداره‌ها می‌باشد در شرایط متنوع اعم از زمین‌های سخت و سست و نرم قابل اجراست. این روش پایدارسازی در برخی موارد علاوه بر ایفای نقش حفاظت جانبی، نقش آب‌بندی را نیز ایفا می‌کند و همواره در صورت نیاز بار قائم نیز تحمل می‌کند. مهاربندی جداره‌ها و پایدارسازی گود  توسط شمع‌های در جا در موارد زیر بعنوان گزینه برتر برای سیستم های حفاظت جانبی گود  و سازه نگهبان مطرح می باشد.

* در مواردی که امکان اجرای سپر فولادی (کوبیدن و نصب) جهت پایدارسازی گود وجود ندارد و یا سختی و تراکم زمین بیش از حد توان سپر کوبی و با دشواری زیادی مواجه می باشد.

* در شرایطی که بدلیل وجود آبهای زیرزمینی و بالا بودن سطح آن نیاز به آب بند بودن جداره جهت پایدارسازی گود می باشد.

* در مواردی که جهت پایدارسازی گود، امکان ایجاد مهارهای جانبی (کششی) در زیر ساختمان‌های مجاور ناشی از گودبرداری وجود ندارد و یا در تلاقی با تاسیسات زیربنایی شهری و تونل باشد.

* در مواقعی که امکان استفاده از سیستم حفاظت گود به عنوان بخشی از سازه اصلی و باربری وجود داشته باشد.

روش‌های مختلفی برای اجرای تکنیک های شمع های در جاریز وجود دارد و متداولترین آنها عبارتند از:

الف) اجرای دیوار محافظت پیوسته (آب بند): در این روش پایدارسازی گود ابتدا شمع‌هایی با بتن پلاستیک یک در میان حفاری و اجرا می‌گردد و سپس با رعایت هم‌پوشانی شمع‌های اصلی و سازه‌ای با رعایت احداث جداره زنجیره ای و پیوسته اجرا می گردد.

ب) اجرای دیوار محافظت ناپیوسته: در مواردی که توده خاک و سنگ دارای چسبندگی زیاد بوده و سطح آبهای زیرزمینی پایین باشد میتوان از شمع‌های درجا ریز ناپیوسته و با فاصله استفاده نمود. با در نظر گرفتن شرایط و پارامترهای ژئوتکنیک خاک معمولا حداکثر فاصله محور تا محور شمع های اصلی ۲ برابر قطر شمع می باشد. همچنین در این روش پایدارسازی گود، پایداری در برابر نیروهای جانبی نیز مد نظر قرار می‌گیرد. این روش در پایداری‌های کوتاه مدت کارایی دارد و در دراز مدت نیز تغییر مشخصات خاک و برخی پارامترهای آن مانند از دست دادن آب و یا حالت اشباع پیدا نمودن آن باعث ریزش خاک بین شمع‌ها شده و برای جلوگیری از آن میتوان از بتن پاشی (شاتکریت) و با بستن مش، پوشش لازم را جهت پایداری ایجاد کرد.

– مزایای پایدارسازی گود به روش اجرای شمع

  1. سرعت عملیات اجرایی بسیار بالا است.
  2. سیستم به هیچ وجه دست و پاگیر نیست.
  3. در احجام زیاد، هزینه­ی عملیات کاهش می­یابد.

4.گاهی از اوقات می­توان از شمع­ها به عنوان سازه نگهبان دائم( نظیر دیوار حائل) یا بخشی از آن نیز استفاده کرد.

  1. در گودهای با عمق تا حدود 5 متر، معمولاً اقتصادی­اند.

– معایب پایدارسازی گود به روش اجرای شمع

  1. در صورتی که ارتفاع گودبرداری